Kauçuk


Kauçuk Malzemeler

Kauçuk

1. Doğal Kauçuk (NR)
Doğal kauçuk (İzopren), Pará kauçuk ağacının (hevea brasiliensis) lateks özünden elde edilir. Doğal kauçuğun yüksek gerilme mukavemeti vardır ve yontma, kesme veya yırtılma gibi aşınmadan kaynaklanan yorgunluğa karşı dirençlidir. Olumsuz tarafı, doğal kauçuk sadece ısıya, ışığa ve ozon hasarına orta derecede dayanıklıdır. Doğal kauçuk, contalarda, contalarda, şok bağlantılarında, hortumlarda ve borularda kullanılır.
2. Stiren-bütadien kauçuk (SBR)
Stiren-bütadien kauçuğu, iyi aşınma direnci, olağanüstü darbe dayanımı, iyi esneklik ve yüksek gerilme mukavemeti sunan düşük maliyetli bir sentetik kauçuktur. Bununla birlikte, SBR güneş ışığına, ozona, buhara ve yağlara karşı zayıf bir direnç sunar. Stiren bütadien kauçuğun ana uygulamaları arasında lastikler ve lastik ürünleri, otomotiv parçaları ve mekanik kauçuk ürünler bulunur.
3. Butil (IIR)
Butil kauçuk, şok emilimi için mükemmel bir seçenektir. Olağanüstü düşük gaz ve nem geçirgenliği ve ısıya, eskimeye, hava koşullarına, ozona, kimyasal saldırıya, esnemeye, aşınmaya ve yırtılmaya karşı olağanüstü direnç sunar. Butil, fosfat ester bazlı hidrolik sıvılara dayanıklıdır ve mükemmel elektriksel yalıtım özelliklerine sahiptir. İmalat sırasında havayı, kabarmayı ve sürünme eğilimindedir. Yaygın uygulamalar arasında O-ringler, tank gömlekleri ve sızdırmazlık malzemeleri bulunur. Gaz geçirimsizliği, butili vakum uygulamalarındaki contalar için ideal kılar.
4. Nitril (NBR)
Nitril (aynı zamanda NBR kauçuk ve Buna-N olarak da bilinir) conta endüstrisinde en yaygın kullanılan ve ekonomik elastomerdir. Bunun nedeni kısmen petrol bazlı yağlara, yakıtlara, suya, alkollere, silikon greslere ve hidrolik sıvılara mükemmel direnç göstermesidir. Nitril, -54 ile +149 santigrat derece arasında bir sıcaklık aralığına sahiptir ve düşük sıkıştırma sertleşmesi, yüksek aşınma direnci ve yüksek gerilme mukavemeti gibi istenen özelliklerin iyi bir dengesine sahiptir. Otomotiv fren sıvısı, ketonlar, fosfat ester hidrolik sıvıları ve nitro veya halojenli hidrokarbonlarla kullanılması tavsiye edilmez.
5.Neoprene® (CR)
Genel amaçlı bir elastomer olarak sınıflandırılan Neoprene®, petrol yağlarına ve hava koşullarına (ozon, UV, oksijen) orta derecede dirençli olması nedeniyle sıra dışıdır. Bu nedenle, diğer birçok malzemenin başarısız olacağı belirli sızdırmazlık uygulamaları için benzersiz bir şekilde kalifiye edilmiştir. Nispeten düşük sıkıştırma setine, iyi esnekliğe ve aşınmaya sahiptir ve esnemede çatlamaya dirençlidir. Neoprene®, nitril ile aynı çalışma sıcaklığı aralığını paylaşır ve genellikle klima ve soğutma ünitelerindeki soğutucuları sızdırmaz hale getirmek için kullanılır.
6. Etilen Propilen Dien Monomer (EPDM)
EPDM kauçuk, mükemmel ısı, ozon, hava koşullarına ve yaşlanma direncinin yanı sıra düşük elektriksel iletkenlik, düşük sıkıştırma ayarı ve düşük sıcaklık özellikleri sunan çok yönlü bir kauçuktur. EPDM, silikona uygun maliyetli bir alternatif olarak kullanılabilir ve doğru ortama kurulduğunda gevrekleşmeden önce uzun süre dayanabilir. EPDM kauçuk, çeşitli HVAC ve otomotiv uygulamalarında, ayrıca O-ringlerde ve elektriksel yalıtım ürünlerinde kullanılır.
7. Silikon (Q)
Silikon su, buhar veya petrol sıvılarıyla iyi performans gösterir. -84 ila +232 santigrat derece sıcaklık aralığında çalışabilmesine rağmen, silikonun -115 santigrat derecelik düşük sıcaklıklara kısa maruziyetlere dayanabildiği gösterilmiştir. Silikon, zayıf yırtılma direnci, aşınma ve gerilme mukavemeti sergiler, bu da onu dinamik uygulamalar yerine statik uygulamalara daha uygun hale getirir. Silikonun kimyasal stabilitesi, yiyecek ve içecek ve tıp endüstrilerinin yanı sıra sızdırmazlık malzemeleri, yağlayıcılar ve devre kartlarında yaygın olarak kullanıldığı anlamına gelir.
8. Viton® (FKM)
Viton®, çok çeşitli uygulamaları idare edebilen bir floroelastomer malzemedir. Bir DuPont markası olan bu dayanıklı sentetik kauçuk ve floropolimer elastomer, -20 santigrat derece ile +205 santigrat derece arasında değişen olağanüstü sıcaklık kararlılığı sunar. Viton®’un dezavantajları, florlu çözücüler içinde şişmesi, nispeten maliyetli olması ve yanlış sınıf kullanıldığında hızla bozulabilmesidir. Nitril ile birlikte, O-ringler, contalar ve contalar dahil olmak üzere sızdırmazlık uygulamalarında kullanılan en yaygın elastomerlerden biridir.
9. Poliüretan (AU)
Poliüretan, çok yönlü genel tokluğunun yanı sıra kayda değer aşınma ve ekstrüzyon direnci ile de kabul edilmektedir. Poliüretan malzemeden yapılan O-ringler, iyi sıkıştırma ve ısı direnci gerektiren uygulamalar için uygun olmayacaktır. İkincisi, -54 ile +100 Santigrat derece arasındaki daha dar bir çalışma sıcaklığı aralığından kaynaklanmaktadır. Poliüretan O-ringler genellikle hidrolik bağlantı parçaları, silindirler, valfler ve pnömatik aletler için kullanılır.
10. Hidrojene Nitril (HNBR)
Hidrojenlenmiş nitril kauçuk bileşikleri, nitril kauçuklardan daha iyi yağ ve kimyasal direnç sergiler ve çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir. HNBR, yağlara, yakıtlara, birçok kimyasala, buhara ve ozona karşı mükemmel direnç vaat ediyor. Aynı zamanda olağanüstü çekme ve yırtılma mukavemeti, uzama ve aşınma direnci sunar. Bununla birlikte, HNBR nispeten pahalıdır ve sınırlı alev direnci, zayıf elektrik yalıtımı sunar ve aromatik yağlar ve polar organik çözücülerle uyumsuzdur. HNBR, otomotiv endüstrisinde ve statik contalar, hortumlar ve kayışlar dahil olmak üzere çok çeşitli bileşenler için yaygın olarak kullanılmaktadır.
kauçukların özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Ve özel uygulama gereksinimlerinizi için iletişime geçebilirisniz.